BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

efektyvus vaistas virusų sukeltos astmos paūmėjimų profilaktikai - natrio montelukastas?

Virusai tokie maži, plika akimi nematomi mikroorganizmai, o tiek bėdų pridaro…

Virusai dažniausiai sukelia bronchų astmos paūmėjimus šaltuoju metų laiku. Virusų sukelti paūmėjimai yra sunkesni, lyginant su paūmėjimais, sukeltais, pavyzdžiui, buitinių alergenų ar žiedadulkių. Todėl dažnai virusinės infekcijos sukeltą astmos paūmėjimą, ypač vaikams, nesiseka gydyti namuose ir tenka vykti į ligoninę. Virusų yra labai daug ir įvairių (adenovirusas, respiracinis sincitinis virusas, rinovirusas, gripo virusas ir kt.), be to, jie nuolat kinta, todėl mūsų imuninė sistema negali jų atpažinti ir laiku sunaikinti.

Įrodyta, kad virusinės infekcijos metu arba iškart po jos apie 80 proc. vaikų ir 60 proc. astma sergančių suaugusiųjų pajunta paūmėjimo požymius – atsiranda arba staiga labai sustiprėja kosulys, švokštimas, dusulys, sutrinka miegas, padidėja poreikis vartoti bronchų plėtiką (salbutamolį).

Virusinė kvėpavimo takų liga prasideda karščiavimu, kosuliu, gerklės skausmu, sloga, kartais balso užkimimu. Šių ligų gydymui, kol virusas pažeidęs tik nosiaryklę ir viršutinius kvėpavimo takus, reikėtų skirti karščiavimą mažinančius vaistus, sutraukiančius lašus į nosį, gerti daugiau šiltos arbatos ir kitų skysčių. Virusai plinta oro lašiniu būdu (kosint, čiaudint), todėl išvengti kontakto su virusu šaltuoju metų periodu beveik neįmanoma. Vis dėlto moksliniais tyrimais įrodyta, kad dažnesnis rankų plovimas, patalpų vėdinimas sumažina pavojų užsikrėsti.

Dažnai astma sergančių vaikų tėvai klausia, kokius vaistus nuo kosulio skirti virusinės infekcijos metu. Įrodyta, kad plačiai reklamuojami atkosėjimą gerinantys vaistai šiuo atveju niekam tikę. Dėl bronchų sekrecijos didinimo ir sekreto skystinimo jie gali tik apsunkinti astmos eigą. Visada patariu duoti vaikui gerti daug skysčių (šiltos arbatos, sulčių aba tiesiog vandens), papildomai 3 - 4 kartus per dieną keletą dienų iš eilės kvėpuoti bronchus plečiantį vaistą (salbutamolį).

Lietuvoje galima pasiskiepyti nuo gripo viruso. Dar nėra pagrįstų mokslinių įrodymų, jog gripo vakcina apsaugo nuo bronchų astmos paūmėjimų, todėl vakcinuoti rekomenduojama tik sunkia astma sergančius vaikus.

Sergantieji bronchų astma, nepriklausomai nuo ligos sunkumo (lengva, vidutinė ar sunki) bei formos (alerginė ar nealerginė), šaltuoju metų periodu turėtų būti nepertraukiamai gydomi nuo bronchų uždegimo (leukotrienų receptorių antagonistu arba inhaliuojamuoju gliukokortikosteroidu, esant sunkesnei ligos formai – abiem vaistais kartu). Tai specifinė antrinė (visiškai arba dalinai apsauganti nuo astmos paūmėjimų) astmos profilaktika. Ji dabar efektyvesnė už visas žinomas vakcinas.

Naujausios tarptautinės astmos gydymo rekomendacijos (GINA, 2006) taip pat pataria pirmiausia išnaudoti vieno ar kelių vaistų nuo uždegimo galimybes ir tik vėliau, nepavykus pasiekti astmos kontrolės, papildomai skirti ilgo veikimo bronchų plėtiką (salmeterolį, formoterolį) arba kitus vaistus.

Tačiau vaistai nuo uždegimo nevienodai efektyvūs saugant nuo virusų sukeltų astmos paūmėjimų. Daugumai mažųjų astmos pacientų rudens, žiemos ir ankstyvo pavasario periodu skiriamas nepertraukiamas gydymas nuo uždegimo leukotrienų receptorių antagonistu natrio montelukastu (suaugusiems pacientams šis vaistas mūsų šalyje iki šiol nekompensuojamas). Klinikiniai tyrimai ir ilgametė gydytojų patirtis parodė, kad tai efektyvus vaistas virusų sukeltos astmos paūmėjimų profilaktikai.

Kitas, gal kiek mažiau efektyvus ir saugus ilgalaikio gydymo pasirinkimas – inhaliuojamieji gliukokortikosteroidai (budezonidas, flutikazonas). Tačiau gliukokortikosteroidų, tame tarpe inhaliuojamųjų, vartojimas susijęs su imuniteto slopinimu, o tai labai nepageidautina esant kvėpavimo takų infekcijai. Virusinė infekcija gali lengviau išplisti, prasidėti antrinė bakterinė infekcija ir ligos komplikacijos (plaučių uždegimas, sepsis, kt.).

Kiekvienas astma sergantis pacientas turi turėti individualų ilgalaikio astmos gydymo planą ir astmos paūmėjimo gydymo planą. Tokį planą konsultacijos metu paruošia gydytojas specialistas (vienas iš išvardintų – vaikų pulmonologas arba vaikų alergologas, jeigu pacientas iki 18 m.; suaugusiųjų pulmonologas arba alergologas – klinikinis imunologas, jeigu pacientas vyresnis kaip 18 m.). Jeigu neparuošia – nesidrovėkite konsultacijos metu to paprašyti. Individualus gydymo planas padės pasirinti tinkamą ilgalaikio gydymo taktiką, tame tarpe virusinių infekcijų sezonu.

Kiekvienas bronchų astma sergantis ligonis arba ligonio tėvai, jeigu astma serga jų nepilnametis vaikas, turėtų pasirinkti vieną gydytoją, kuriuo jis galėtų pasitikėti, kuris nebijotų prisiimti atsakomybę ne tik už trumpalaikius, bet ir už ilgalaikius astmos gydymo rezultatus.

http://www.astmainfo.lt/index.php?virusai_paumejimai

Patiko (0)

Rodyk draugams

1 komentaras | “efektyvus vaistas virusų sukeltos astmos paūmėjimų profilaktikai - natrio montelukastas?”

  1.   Alergologas Vilniuje rašo:

    Pritariu, kad tokiu atveju tikrai reikia kreiptis į specialistus ir nelaukti kol alergija tik dar labiau paumes

Rašyk komentarą